Drodzy Parafianie, już po raz  kolejny  wolontariusze Szlachetnej Paczki organizują pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. W tym roku są to dwie osoby samotne, pani Maria oraz pan Władysław.

Zbiórka przeprowadzana jest na terenie naszej miejscowości  w sklepie u pana Orzecha oraz w szkole i przedszkolu do dnia 8 grudnia br.

Poniżej przedstawiamy opis rodzin oraz listę potrzebnych dla nich rzeczy.

Liczymy na Waszą wrażliwość i gorące serca. Za każdy dar składamy serdeczne Bóg zapłać!

 

OPIS RODZINY (Kod: POD-3254-581402)

Pani Maria (83 l.) jest samotnie żyjącą, pogodną seniorką.
Pani Maria pracowała niegdyś jako kucharka. Uwielbiała gotować i piec. Jednak 13 lat temu poważnie zachorowała i straciła możliwość rozwijania swojej pasji, a koszty leczenia bardzo uskromniły budżet domowy. Po śmierci jednego z synów (5 lat temu) pani Maria bardzo się załamała. Drugi syn praktycznie jej nie odwiedza. Pani Maria ma poważne problemy z poruszaniem się, a każde codzienne zadanie jest dla niej dużym wyzwaniem. W utrzymaniu mieszkania oraz podczas wizyt lekarskich pomaga jej opiekunka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pani Maria utrzymuje się jedynie z emerytury (1180zł) po odjęciu kosztów leczenia i utrzymania pozostaje jej 483 zł.
Pani Maria jest bardzo pozytywnie nastawiona do życia, bardzo ciepło i miło mówi o wszystkich, a zwłaszcza chętnie opowiada o czasach młodości. Jest dumna ze swoich zdolności kulinarnych, których teraz nie może rozwijać ze względu na stan zdrowia.
Wśród najważniejszych potrzeb pani Maria wymienia żywność i środki czystości, na którą często brakuje pieniędzy. Pani Maria wskazuje także na ciepłą piżamę oraz kapcie, bo w domu zdarza się, że marznie, a poza tym będą bardzo przydatne podczas częstych wizyt w szpitalu.

NAJWIĘKSZE POTRZEBY

Żywność:

Herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach.

Chemia:

Proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów.

Odzież i obuwie:

Piżama, skarpety ( ocieplane, bezuciskowe , rozm.40 ),  pantofle  ( rozm.40).

Sprzęt gospodarstwa domowego:

Kuchenka gazowa z piekarnikiem – Pani Maria, chciałaby wrócić do swoich pasji gotowania i pieczenia, a stara kuchenka jest już w  złym stanie i nie działa piekarnik.

Szczególne upominki:

Perfumy

 

OPIS RODZINY (Kod: POD-2848-571485)

Pan Władysław (65 l.) mieszka samotnie w starym, drewnianym domku.

Jego dzieciństwo i lata młodości nie były łatwe. Jako dziecko stracił matkę, a ojciec był alkoholikiem. Przez pewien czas mieszkał ze swoją macochą, jednakże po śmierci ojca czuł się w domu jak intruz. Potem jego życie również nie potoczyło się szczęśliwie, Pan Władysław stracił najpierw jedną, potem drugą żonę – obie zmarły na nowotwór. Pan Władysław ma córkę, która jednak nie chce utrzymywać z nim częstych kontaktów, ma poczucie, że córka wstydzi się swojego ojca. Pan Władysław ma do dyspozycji dwa pomieszczenia mieszkalne, w domu nie ma łazienki. Mężczyzna kilka lat temu uległ poważnemu wypadkowi w pracy, od tego momentu ma problemy z kręgosłupem oraz swobodnym poruszaniem się. Z tego też tytułu pobiera rentę chorobową, która wraz z drobnymi kwotami za podejmowane prace dorywcze, stanowi jego źródło utrzymania. Po doliczeniu kosztów utrzymania, pozostaje mu ok. 120 zł na pozostałe wydatki w miesiącu.

Pan Władysław lubi spędzać czas w towarzystwie swoich sąsiadów pomagając im w pracach w ogrodzie. Przez takie zajęcia zapomina o swojej samotności i trudnej przeszłości. Dodatkowo, Pan Władysław lubi zwierzęta – ma dwa koty. Mężczyzna ze względu na swoją chorobę, nie może dużo chodzić, ale jeździ rowerem – to jego środek lokomocji o każdej porze roku – lubi swój rower i bardzo o niego dba.

Wśród najważniejszych potrzeb wymienia żywność oraz środki czystości. Nieśmiało wspomina również o kuchence elektrycznej – płycie z dwoma palnikami. Obecna jest bardzo wysłużona i ze względu na to często odmawia sobie ciepłych posiłków. Pan Władysław będzie wdzięczny za każdą pomoc.

NAJWIĘKSZE POTRZEBY

Żywność:

Herbata, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, dżem, warzywa w puszkach.

Chemia:

Proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów , papier toaletowy, krem do golenia, gąbki do mycia naczyń.

Wyposażenie mieszkania:

Koc, ręczniki, prześcieradło 140/200, ściereczki kuchenne.

Sprzęt gospodarstwa domowego:

Kuchenka elektryczna – płyta dwupalnikowa.

Inne produkty:

Przybory do pisania.

Szczególne upominki:

Radio, ciepłe rękawiczki.