15 sierpnia wraz z całym Kościołem przeżywaliśmy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu szczególnie oddajemy cześć Matce Bożej, która została wzięta do chwały nieba z duszą i ciałem.

W polskiej tradycji Święto to nosi nazwę Matki Bożej Zielnej. Warto przyjrzeć się tej pięknej tradycji święcenia bukietów z kwiatów i ziół. W kościele z tym zwyczajem wiąże się pewne wierzenie. Po pogrzebie Najświętszej Maryi Panny gdy otworzono grób, nie znaleziono Jej ciała. W grobowcu za to znajdowały się świeżo zerwane kwiaty i zioła, których woń pięknie roznosiła się dokoła, co miało zapoczątkować zwyczaj ich święcenia.

Pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce symbolizują duchową pełnię Maryi i bogactwo łask, jakimi Bóg od wieków obdarzył Matkę swojego Syna i naszą. Kościół w Niej widzi najdoskonalszy owoc ziemi. Za przyczyną Królowej nieba  prosiliśmy Boga, aby te zioła, zboża i kwiaty, służyły dobru ludzi i zwierząt.

Podczas uroczystej sumy sprawowanej przez Ks. Proboszcza Marka Chorzępe i Ks . Tomasza Rusyna zostały pobłogosławione wieńce żniwne przygotowane przez mieszkańców naszej parafii oraz wiązanki z ziół, kwiatów i owoców. Wspólnie dziękowaliśmy Bogu za Jego Opatrzność – pełną miłosierdzia troskę o nas i za Jego błogosławieństwo w naszej pracy, szczególnie rolników.

Niech Wniebowzięta Maryja wstawia się za naszą parafią i za każdym z nas.