Z wizytą w pierwszych krajach chrześcijańskich Gruzji i Armenii

TERMIN: 13 -24.08.2018    CENA: 4200 zł

CENA OBEJMUJE:

 • przelot samolotem: Warszawa – Tbilisi –Warszawa,
 • ubezpieczenie KL i NNW,
 • ubezpieczenie KL choroby przewlekła,
 • na miejscu przejazdy autokarem/busem z klimatyzacją,
 • opiekę przewodnika polskojęzycznego,
 • zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienką,
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacją.
 • Systemu tour guide

CENA NIE OBEJMUJE:

 • 100 USD bilety wstępów do zwiedzanych obiektów oraz zwyczajowe napiwki, a także inne opłaty związane z realizacją programu: płatne u pilota po przylocie do Gruzji. Opłata obligatoryjna,
 • wieczór gruziński płatny dodatkowo 20 USD,
 • napoje do kolacji płatne dodatkowo.

WAŻNE:

 • Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu,
 • Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie lub przestawieniu,
 • Przy zapisie na wyjazd wpłata zaliczki  1000 zł na niżej podane konto w terminie 14 dni,
 • Decyduje kolejność zgłoszeń – ilość miejsc ograniczona,
 • W umowie zgłoszenia należy podać: imiona i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania i nr tel. kontaktowego, oraz numer i serię paszportu wraz z datą ważności,
 • Zastrzegamy sobie wzrost ceny w przypadku wzrostu kursów USD i EURO.

 

1. DZIEŃ (poniedziałek) 13.08.2018
Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 22:30 Msza św. w lotniskowej kaplicy. Odprawa. Wylot do Tbilisi. Przylot do stolicy Gruzji o godz. 4:05

2. DZIEŃ (wtorek) 14.08.2018
Śniadanie i zakwaterowanie. Całodzienna wycieczka po Tbilisi. Zawitamy do największej świątyni gruzińskiej – Kościoła Świętej Trójcy (Cminda Sameba), pospacerujemy po wielokulturowej tbiliskiej starówce, wjedziemy kolejką gondolową pod górujący nad miastem pomnik Matki Gruzji, przejdziemy pod murami twierdzy Narikala, odwiedzimy najstarszą dzielnicę miasta – Abanotubani – z łaźniami siarkowymi i meczetem, zobaczymy most i kościół Metechi, z którymi związane są losy gruzińskich męczenników, katedrę Sioni, w której przechowywany jest krzyż najważniejszej świętej gruzińskiej – Nino, a także najstarszą świątynię w Tbilisi – bazylikę Anczischati, synagogę żydowską, oraz słynny Most Pokoju.
* Msza Święta kościele katedralnym pw. Zaśnięcia NMP. Powrót do hotelu  na obiadokolację i nocleg.

3. DZIEŃ (środa) 15.08.2018
Po śniadaniu wyruszymy w stronę gór Wysokiego Kaukazu jedną z najciekawszych tras w kraju – Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.), urokliwie położoną nad zasilającym tutejszą elektrownię zbiornikiem wodnym Żinwali. Następnie, jadąc wzdłuż rzeki Aragavi, miniemy kurort narciarski Gudauri i dotrzemy do Stepancmindy (dawniej Kazbegi). Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na szczyt Kazbek (5047 m n.p.m.), jeden z sześciu najwyższych szczytów Kaukazu.
* Dla chętnych – wjazd jeepami pod kościół Św. Trójcy (Cminda Sameba), zbudowany na wysokości
2170 m n.p.m. – jeden z symboli Gruzji (10 lari – ok. 16 zł).
Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

4. DZIEŃ (czwartek) 16.08.2018
Po śniadaniu wyruszymy do Kachetii, której stolicą jest Telawi. Odwiedzimy założony w VI wieku kompleks klasztorny w Ikalto z trzema cerkwiami oraz pozostałościami po słynnej akademii, a także malowniczy, XI-wieczny klasztor Alawerdi z kopułą na wysokości 55 metrów. Zobaczymy jeden z ważniejszych zabytków architektury gruzińskiej: pozostałości po średniowiecznym mieście, dawnej stolicy Kachetii – Gremi, z zachowanym na wzgórzu kościołem św. Archaniołów i trzypoziomową wieżą mieszkalną – zamkiem. Czeka nas również degustacja wina w jednej z gruzińskich winiarni, gdzie dowiemy się co różni europejską i gruzińską metodę produkcji wina. Powrót do Tbilisi na nocleg.
*Dla chętnych tradycyjna gruzińska supra (czyli uczta w cenie 20 USD os osoby) w restauracji. Nocleg.

5. DZIEŃ (piątek) 17.08.2018
Po śniadaniu ruszymy do Upliscyche – najstarszego skalnego miasta Gruzji, którego historia sięga V w. p.n.e. Przejedziemy przez Gori, rodzinne miasto Stalina, w którym znajduje się poświęcone mu muzeum (wejście dla chętnych, za dodatkową opłatą). W miejscowości uzdrowiskowej Bordżomi można będzie pospacerować po Parku Zdrojowym oraz skosztować leczniczej wody mineralnej. Obiadokolacja. Nocleg w okolicach Akhalcyche.

6. DZIEŃ (sobota) 18.08.2018
Śniadanie. Kierujemy się na południe, jadąc wzdłuż głównej rzeki Kaukazu – Mtkvari. Po drodze zobaczymy imponującą twierdzę Chertwisi, która – jak głoszą legendy – miała stać w tym strategicznym miejscu już za czasów Aleksandra Wielkiego. Następnie odwiedzimy przypominające plaster miodu skalne miasto-klasztor Wardzia, wykute za panowania króla Jerzego III i królowej Tamar (XII-XIII w.). Po przerwie kawowej przejazd w stronę przejścia granicznego. Przez Giumri, drugie pod względem wielkości miasto Armenii, jedziemy do stolicy – Erywania. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg

7. DZIEŃ (niedziela) 19.08.2018
Po śniadaniu spacer po Erywaniu. Odwiedzimy Instytut Księgi Matenadaran z największą na świecie kolekcją manuskryptów, zobaczymy słynną Kaskadę, przejdziemy przez Plac Wolności z gmachem Opery, a także Plac Republiki. Następnie wyruszymy do wykutego w skale kompleksu klasztornego Geghard, gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Klasztor został założony przez św. Grzegorza Oświeciciela. Odwiedzimy również Garni, gdzie na terenie dawnej twierdzy znajduje się unikalny zabytek – świątynia boga słońca Mitry. Stąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Po powrocie do Erywania obiadokolacja i nocleg.

8. DZIEŃ (poniedziałek) 20.08.2018
Po śniadaniu wyruszymy do pięknego monastyru Khor Wirap, skąd rozciąga się panorama na znajdującą się po tureckiej stronie świętą górę Ormian – Ararat (5165 m n.p.m.). Na jej szczycie w czasie Potopu miała osiąść Arka Noego. Według podań, w studni na terenie klasztoru przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel, założyciel kościoła ormiańskiego. Przejazd do Eczmiadzynu – „ormiańskiego Watykanu”, siedziby katolikosa – Głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Miejsce to miało zostać wybrane przez samego Chrystusa – nazwa „eczmiadzyn” oznacza „miejsce zstąpienia Jednorodzonego”. Zobaczymy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościół i klasztor św. Ripsime oraz kościół św. Gajene (VII wiek). W drodze powrotnej do Erywania obejrzymy pozostałości po zbudowanej z kamienia wulkanicznego monumentalnej świątyni Zwartnoc. Obiadokolacja i nocleg.

9. DZIEŃ (wtorek) 21.08.2018
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Czas na zakupy na słynnym ormiańskim bazarze Wernisaż. Przejazd nad Sevan, zwany „Morzem Armenii” – największe jezioro Kaukazu. Zwiedzimy urokliwie położony zespół klasztorny Savanavank (VIII-IX w.), znany jako „Czarny Klasztor”. Kierując się na północ, przejedziemy przez uzdrowisko Dilidżan, a następnie odwiedzimy średniowieczne zespoły klasztorne: położony wśród gęstej zieleni Sanahin oraz wpisany na listę UNESCO Haghpat (X w.), gdzie w przeszłości wykładano nauki humanistyczne. Przekroczenie granicy z Gruzją. Przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja, nocleg.

10. DZIEŃ (środa) 22.08.2018
Po śniadaniu przejedziemy do duchowej stolicy Gruzji – Mcchety. Wjedziemy pod górujący nad miastem Kościół Dżwari (VI w.), skąd roztacza się niezapomniany widok na „gruziński Wawel” oraz łączące się rzeki Aragwi i Mtkwari. Następnie odwiedzamy wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO katedrę Sveti Cchoveli (Drzewa Życia), gdzie złożono szatę Pana Jezusa i gdzie znajdują się groby gruzińskich królów z dynastii Bagratydów. Udajemy się również do żeńskiego klasztoru Samtavro, w którym pochowano króla Miriana i królową Nanę – władców, którzy w 337 roku przyjęli chrześcijaństwo. Tu można pomodlić się również u grobu XX-wiecznego świętego – Gabriela. Powrót do Tbilisi. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie obejrzymy słynną ekspozycję „Złoto Kolchidy”. Spacer najbardziej reprezentacyjną arterią miasta, ulicą Szoty Rustawelego (XII-wiecznego poety gruzińskiego, autora epopei narodowej „Rycerz w tygrysiej skórze”). Zobaczymy Plac Wolności z kolumną świętego Jerzego i dawną siedzibą miejskiego ratusza, Pałac Młodzieży będący w przeszłości pałacem gubernatora Kaukazu, budynek parlamentu, kościół Kaszwetii, piękny gmach Teatru Rustawelego, operę w stylu neomauretańskim. Czas wolny, w którym można będzie zrobić zakupy na popularnym pchlim targu, zwanym „Suchym Mostem”. Obiadokolacja w hotelu. Około godziny 2:00 wykwaterowanie i wyjazd na lotnisko.

11. DZIEŃ (czwartek) 23.08.2018
Godz. 4:55 wylot z Tbilisi i lądowanie o godz. 6:40 w Warszawie.


INFORMACJA I ZAPISY:

Biuro Podróży Matteo Travel,
tel. +48 504 189 508, pn. – pt. 9:00–16:00
e-mail: biuro@matteotravel.pl, www.matteotravel.pl

Parafia Miłosierdzia Bożego w Łukawcu
ks. Marek Chorzępa
tel. 17 7715699